۹ نکته پیاده روی برای تازه کارها

اگر شما تا به حال به پیاده روی در طبیعت نرفته‌اید و تا اکنون هیچ برنامه‌ای برای آن نداشته‌اید، بهتر است قبل از حماسه سازی (!)، مقداری در مورد آن اطلاعات جمع کنید. چون ممکن است در آخر این سفر تنها چیزی که نصیب‌تان می‌شود، یک خاطره تلخ از مرگ‌تان برای خانواده‌تان باشد. خوشبختانه علوم اولیه برای این ماجراجویی بزرگ، به اندازه علوم موشکی و هوا فضا سخت نیست و هر کسی می‌تواند به راحتی آنها را یاد بگیرد. پس این نکات را یاد بگیرید و سپس اجرا کنید تا یک پیاده‌روی شاد، لذت بخش و ایمن را تجربه کنید.

۱٫ ملزومات پیاده روی

تجهیزات پیاده رویمن همیشه ده دستیار ویژه برای پیاده روی دارم. اگر شما هم می‌خواهید یک پیاده روی ایمن داشته باشید، بهتر است همه این ملزومات را جمع آوری، و نحوه استفاده از آنها را هم به خوبی یاد بگیرید.

این ده ملزومات عبارت‌اند از:

 1. ناوبری: نقشه، قطب نما و GPS – به صورت اختیاری می‌توانید ارتفاع سنج هم همراه ببرید.
 2. حفاظت از خورشید: عینک آفتابی، کرم ضد فتاب و کلاه نقاب دار. همچنین بهتر است یک لباس با پوشش کامل بدن، تن کنید.
 3. سرما: یک دست لباس اضافه برای آب و هواهای سرد و یخ بندان
 4. نور: چراغ قوه و باتری اضافه. چراغ قوه پیشانی هم در بسیاری موارد ابزار مفیدی است که می‌توانید به صورت اختیاری تهیه کنید.
 5. جعبه کمک‌های اولیه: این جعبه باید برای بیش از یک روز کافی باشد.
 6. آتش: کبریت ضد آب، فندک، استاتر – خواندن مطلب چگونه یک اجاق کوچک برای گردش بسازیم؟ نیز پیشنهاد می‌شود.
 7. کیت تعمیر و ابزار: چاقو، ابزار چندکاره، نوار چسب، نخ و…
 8. تغذیه: غذا به اندازه کافی و برای بیش از یک روز.
 9. مایعات: آب به اندازه کافی و برای بیش از یک روز.
 10. ساخت پناهگاه: چادر، کیسه خواب، پانچو، بین و…

۲٫ تحقیق و انتخاب مسیر

حالا که ۱۰ دستیار ویژه را جمع آوری کردید، بهتر است نقشه مطابق با مسیری را که برای پیاده روی انتخاب کرده‌اید، بدست بیاورید. شما از این نقشه می‌توانید برای پیدا کردن نقاط دیدنی و همچنین مسیرهایی که با سطح آماادگی و تجهیزات شما مطابقت دارد، پیدا کنید. مسلما چالش‌های این چنینی هیجان انگیز هستند، اما چون تجربه اول شماست، بهتر است کمی صبور باشید و فعلا بی خیال کارهای خطرناک شوید. پیشنهاد ویژه ما این است، از کسانی که قبلا این مسیر را رفته‌اند، اطلاعاتی جمع آوری کنید و مشورت بگیرید.

۳٫ پیش بینی وضعیت آب و هوا را جدی بگیرید

بررسی وضعیت آب و هوا در روز پیاده وری و همچنین در چند روز پس از آن یک کار بسیار ضروری است. گزارش‌های آب و هواشناسی به شما کمک می‌کند تا لباس مناسب بپوشید و همچنین لباس و تجهیزات اضافه و متناسب با خود ببرید. اکثر ب و هواها برای پیاده‌روی لذت بخش هستند، اما توصیه اکید می‌کنیم که اولین پیاده‌روی خودتان را در یک روز آفتابی و هوای روشن انجام دهید.

۴٫ برنامه سفرتان را به یک نفر بگویید

همیشه حداقل به یک نفر قابل اعتماد بگویید که کی سفر را شروع می‌کنید، به کجا می‌روید و چه زمانی برخواهید گشت. این می‌تواند با یک تماس کوتاه یا حتی با یک پیامک ساده هم صورت بگیرد. شما که نمی‌خواهید اگر در دردسر افتادید، کسی نداند که چه بر سر شما آمده؟!

۵٫ آجیل بخورید

خوردن آجیل از لذت بخش‌ترین قسمت‌های یک سفر خوب است. از همه مهم‌تر با خوردن آجیل، کالری کافی برای پیمودن مسیر را بدست خواهید آورد. همیشه به اندازه کافی غذا ببرید و سعی کنید به فکر این نیز باشید که ممکن است مجبور شوید یک شب را در جنگل بمانید، بنابراین مقدار بیشتری غذا با خود ببرید. در مورد آب نیز همین موضوع صدق می‌کند. البته بردن قرص و فیلترهای تصفیه آب نیز ایده خوبی هستند، به شرطی که در مسیر رودخانه یا دریاچه‌ای وجود داشته باشد.

۶٫ لباس چند لایه مناسب

همیشه یک دست لباس برای شرایط آب و هوای سرد داشته باشید. حتی اگر در گرم‌ترین بیابان قدم می‌زنید، ممکن است با شبی بسیار سرد روبرو شوید. همچنین از پوشیدن لباس‌های کتان (پنبه) و مواد مصنوعی اجتناب کنید.

۷٫ یک هم قطار پیدا کنید

پیاده روی انفرادی لذت بخش است و فرصت بیشتری به شما برای دوست با طبیعت می‌دهد، اما اگر شما در سفر اول خود با دوستانتان همراه شوید، لذت بیشتری خواهید برد. یک دوست با تجربه می‌تواند راهنمای خوبی باشد، حتی در صورتی که تمامی اعضا مبتدی باشند، باز هم امنیت بیشتری را خواهید داشت. علاوه بر این من فکر می‌کنم که اتفاقات باحال، وقتی که با هم هستیم اتفاق می‌افتد.

۸٫ احترام را تمرین کنید

بعد از جمع آوری ملزومات و سپس یادگیری و تمرین اصول این کار، مهمترین چیزی که باید یاد بگیرید، احترام به خود، دیگران و طبیعت است. آشغال نریزید، گل‌ها را نچینید، گیاهان را له نکنید و مسیر را آن طور که هست و بدون اثری از خودتان ترک کنید. اگر زباله‌ای دیدید، آن را بردارید، اساسا مسیر را بهتر از آنچه که یافتید، ترک کنید.

۹٫ برای خودتان به پیاده‌روی بروید

در نهایت، “برای خودتان بروید”. از مسیر لذت ببرید و برای پایان دادن آن با خود یا دیگران مسابقه ندهید. شما برای بیرون آمدن از زندگی روزمره اینجا هستید، پس دست از رقابت‌های مسخره بردارید و کمی لذت ببرید. از سفرهای اینستاگرامی نیز بپرهیزید و برای خودتان باشید، برای زندگی واقعی‌ خودتتان. همچنین گاهی با خدای خود خلوت کنید و از او برای این همه نعمت و زیبایی تشکر کنید.

/ / / / /

2 پاسخ در “۹ نکته پیاده روی برای تازه کارها

 1. ❤👌

 2. یادته دوچرخه گذاشتیم پشت پیکان و رفتیم…؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *