چگونه از محل مارگزیدگی، سمی بودن مار را تشخیص دهیم؟

شما در کمپ خود در حال استراحت هستید، هوا کم کم رو به تاریکی و سرد شدن می‌رود. بنابراین تصمیم می‌گیرید برای آتش روشن کردن بدنبال چند شاخه خشک درختان بگردید. چند شاخه را می‌بینید و با خوشحالی دستتان را به سوی آن دراز می‌کنید تا آن را بردارید، اما ناگهان همراه با دردی شدید دستان خود را به عقب می‌کشید و ماری را می‌بینید که به سرعت در حال دور شدن از شماست.

قبل از آنکه به وحشت بیافتید و خود را ببازید، بهتر است بفهمید که آیا این یک مار سمی بوده یا گونه‌ای غیر سمی است که برای دفاع از خود شما رو گزیده است. بنابراین بهتر است در ابتدا راه‌های شناسایی مارهای سمی و غیر سمی را بدانید. اما با فرض اینکه ما به این موضوع آشنایی کامل نیز داریم، در شرایطی مانند حادثه بالا پیدا کردن مار و شناسایی آن ممکن است غیر ممکن و خطرناک باشد. به همین سبب تنها راه شناسایی گونه مار، محل مارگزیدگی است.

علائم تشخیص مارگزیدگی از نوع سمی

مارهای غیر سمی، غالبا دارای دو ردیف دندان هستند که از نظر اندازه تقریبا همسان هستند. دندان‌های نیش این نوع مارها کوچک و تقریبا هم ارتفاع سایر دندان‌های آنان است. اما دندان نیش مارهای سمی بسیار بزرگتر از سایر دندان‌های آنان است و پس از نیش زدن از محل این دو دندان به دلیل بزرگتر بودن و عمق بیشتر زخم، خونریزی و درد بیشتری در آن ناحیه دیده می‌شود.

در صورت سمی بودن مار، ناحیه مارگزیدگی در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه متورم می‌شود. شاید چنین چیزی خطر جانی برای فرد نداشته باشد اما ممکن است برای رفع آن مجبور به جراحی استرلیزه شوید تا بتوانید خون را مجددا به جریان بیاندازید.

نشانه‌های دیگر مارگزیدگی سمی

درد بسیار شدید که حسی همانند سوختن را القا می‌کند.

در دهان خود طعم فلز را حس خواهید کرد.

احساس گرما و عرق ریزی شدید.

بیاد داشته باشید که اختلالات روحی، اضطراب و هیجان ناشی از مارگزیدگی نیز ممکن است سبب تعرق زیاد شود، برای رفع اضطراب می‌توانید چند دقیقه در یک کیسه نفس بکشید تا مقداری از استرس شما کم شود. اما بهتر است فرصت را از دست ندهید و بدنبال درمان خود باشید.

/ / / / /

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *