چگونه قطب نما بخوانیم؟ قسمت اول

اگر به گذشته برگردیم، قطب نما یکی از ضروری ترین ابزارها برای ماجراجوها بوده است. یک نقشه به تنهایی و بدون دانستن جهت شمال برای بی معنا و غیر کاربردی است. شاید امروزه بتوان از GPS استفاده کرد، اما به هر حال این دستگاه متکی به باتری و شرایط جوی است و ممکن است در طول پیاده روی به هر دلیلی کارایی خود را از دست بدهد. در این شرایط، قطب نما، نقشه و مهارت نقشه خوانی می‌تواند جان شما را نجات دهد. چگونگی خواندن قطب نما، همراه با فراگیری خواندن نقشه توپوگرافی، یکی از مهمترین مهارت های زنده ماندن است.

اجزای اصلی قطب نما

اگر به بازار بروید، حتما گونه‌های مختلفی از قطب نما را خواهید دید، با این حال همه آنها برای یک هدف مشترک ساخته شده‌اند و تقریبا اجزای یکسانی نیز دارند. آنها به شما جهت شمال را نشان می‌دهند تا خود را از اعماق بیابان به نزدیک‌ترین مکان برسانید. همه قطب نماها در این موضوع مشترک هستند، با این حال برخی نیز امکانات بیشتری را به شما می‌دهند.

۱- تیغه مغناطیس

تیغه باریکی است که در درون قطب نما قرار دارد و عموما قسمت قرمز رنگ آن جهت شمال را مشخص می‌کند. این تیغه هنگامی که رو به شمال می‌ایستد، ثابت نیست و مقداری ارتعاش دارد.

۲- صفحه مدرج

یک صفحه دایره‌ای شکل است که با نام حلقه azimuth نیز شناخته می‌شود. این صفحه دارای درجه بندی ۰ تا ۳۶۰ و چهار جهت اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب است.

۳- پایه

پایه یک صفحه شفاف است که خط و نشان‌هایی نیز روی آن حک شده است. فلش‌ها و مندرجات آن برای تعیین فواصل و جهت حرکت کاربرد دارد.

۴- خطوط‎

این خطوط عموما بر روی صفحه اصلی قطب نما و درست در زیر تیغه درج شده اند. هنگامی که تیغه سمت شمال قرار دارد، باید این خطوط را در زیر آن قرار دهید تا درجه‌ها رو بدرستی پیدا کنید.

compass

چگونه اطلاعات قطب نما را بخوانیم

خواندن قطب نما بسیار آسان است و اصلا ابزاری پیچیده و گیج کننده نیست. نحوه گرفتن اطلاعات لازم از قطب نما، نخستین گام در استفاده از این ابزار حیاتی و پرکاربرد است. کافی است یک نکته اساسی را بدانید:

تیغه مغناطیسی همیشه جهت شمال را به ما نشان می‌دهد.

عموما سمت شمال تیغه به رنگ قرمز است و سمت دیگر آن می‌تواند سفید، سیاه یا هر رنگ دیگری باشد. اما برای درست خواندن قطب نما باید چند نکته اساسی را رعایت کنید:

۱- حتما توجه کنید که قطب نما به اندازه کافی از شما فاصله داشته باشد. ابزار الکترونیکی که دارای میدان مغناطیسی هستند را نیز از آن دور کنید.

۲٫ بهترین ارتفاع برای نگه داشتن آن، حد فاصل بین گردن و پایین‌تنه و یا به عبارتی روبروی معده است. آرنج باید خم بوده (حدود ۹۰ درجه) و تا حد امکان ثابت باشد.

۳٫ جالا باید به پایین نگاه کنید و سمت شمال را مشاهده کنید.

خودشه! حالا دیگه سمت شمال رو پیدا کردید. حالا برای راهنمایی بیشتر و پیدا کردن جهت ادامه مطلب رو هم بخونید!

نحوه در دست گرفتن صحیح قطب نما
نحوه در دست گرفتن صحیح قطب نما

چگونه از قطب نما استفاده کنیم

شما می‌توانید از قطب نما به روش‌های مختلف و دلایل مختلف استفاده کنید. پیدا کردن شمال در جنگل با درختان بلند که دید شما را گرفته‌اند، یا بیابان بی آب و علف که تا چشم کار می‌کند تنها ماسه است. پیدا کردن راه در چنین شرایطی بدون پیدا کردن جهت شمال غیر ممکن به نظر می‌رسد.

در ادامه نحوه پیدا کردن شمال با قطب نما، انجام کارهای بیشتر با آن و تنظیم مسیر را شرح خواهیم داد.

‎گام اول، یافتن جهت شمال‎

تنها کاری که قطب نما انجام می‌دهد، نشان دادن شمال است و بقیه کار بر عهده شما خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفتیم، نوک قرمز رنگ تیغه شمال را به ما نشان می‌دهد. اولین گام، ساده‌ترین گام هم هست.

تنظیم جهت نقشه

بالای نقشه توپوگرافی همیشه نقطه شمال را نیز نشان می دهد. حالا، این مهم است که نقشه و قطب نما دقیقا در یک راستا باشند. بهتر است نقشه را روی سطحی صاف قرار دهید.

بعد قطب نما را طوری بر روی نقشه قرار دهید که خطوط و فلش آن موازی با خط جنوب به شمال و به سوی شمال باشد. حالا نقشه را بچرخانید تا تیغه نیز بر روی فلش قرار گیرد. حالا نقشه شما دقیقا به سوی شمال است.

در مطلب بعد چگونگی مسیر یابی با نقشه و بدون نقشه و به کمک قطب نما را آموزش خواهیم داد.

 

/ / / / /

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *